Wzmacniacz sygnału Wi-Fi – jak go skonfigurować.

 

Zacząć należy od tego, że przede wszystkim niemal każdy router może służyć jako urządzenie wzmacniające nasz sygnał Wi-Fi. Urządzenia takie mogą pełnić taką funkcję, gdy są wyposażone w funkcję bezprzewodowego mostka (WSD) i repeatera, czyli właśnie w elementy pozwalające użyć urządzenie jako wzmacniacz sieci. Jednak producenci ułatwili większości z nas zadanie (zwłaszcza tej części z nas, którzy nie wiedzą, jak router skonfigurować) i wyszli z ofertą urządzenia, które nazwano wzmacniacz Wi-Fi.

 

Urządzenia przeznaczone wyłącznie do wzmocnienia sygnału Wi-Fi są prostsze w konfiguracji. Niektóre z nich wręcz podłączamy do gniazdka elektrycznego (każde z tych urządzeń potrzebuje własnego zasilania) a następnie przyciskamy przycisk umieszczony na panelu wzmacniacza przez 6 sekund. Potem przenosimy się do routera (w czasie krótszym niż 2 minuty) i wciskamy przycisk na routerze. Tym sposobem urządzenia same ze sobą powinny się sparować, warunkiem jednak jest to, że router jest wyposażony w technologię WPS (Wireless Protected Setup). Jednak sposób ten należy do mało bezpiecznych i pozwala na łatwe włamanie się niechcianych gości do naszej sieci domowej. Dlatego mimo wygody instalacji, warto zainteresować się wzmacniaczami, które trzeba samodzielnie skonfigurować, bo samodzielnie definiuje się nazwę sieci i wprowadza się tam klucz zabezpieczający sieć.

Każdy szanujący się dostawca sprzętu wzmacniającego sygnał Wi-Fi dostarczy nam szczegółową instrukcję, jak postępować z zakupionym modelem, aby wzmacniacz skonfigurować, zatem opisany tu sposób może się nieco różnić od urządzenia w Twoich rękach, nie mniej zawsze będą to tożsame ustawienia.

 

Najlepiej do wykonania ustawień wzmacniacza jest podłączyć go tymczasowo kablem do komputera, a następnie wejść do ustawień LAN. Tu należy wpisać adres IP z numerem wyższym od numeru routera. W przypadku, gdy nasz router ma adres 192.168.1.1, a kolejne numery od 192.168.1.2 do 192.168.1.49 będą przypisane do DHPC, to możemy ustawić na przykład adres 192.168.1.50. Jest on wyższy od numeru routera, więc wszystkie zadania przypadną do wykonania naszemu routerowi głównemu.

Nasz router przechowuje informacje SSID oraz klucz zabezpieczeń. W zależności od rodzaju urządzenia, informację tę wpisujemy sami bądź wyszukujemy z listy. W obu wypadkach trzeba ją zatwierdzić i zapisać. Kolej na wybór szyfrowania, powinno się tu wybrać WPA-PSK (WPA2-PSK), czyli szyfrowanie WPA (WPA2) połączone z mechanizmem autoryzacji za pomocą hasła PSK (Pre-Shared Key).

 

 

Od tej chwili nasze urządzenia powinny „widzieć” się nawzajem i współpracować ze sobą. Wiele dostępnych na rynku wzmacniaczy Wi-Fi ma możliwość sprawdzenia dokonanej konfiguracji. Wówczas dobrze jest przeprowadzić taki test, aby upewnić się, że konfiguracja przebiegła pomyślnie.

Końcową fazą konfiguracji powinno być ustawienie komputera tak, aby miał opcję automatycznego uzyskiwania adresu IP, aby w przyszłości skorzystać z funkcji automatycznej konfiguracji sieci.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *