Czy Internet przyczynia się do upadku stacji telewizyjnych?

Pytanie to zadaje sobie wielu współczesnych ludzi. Jednak podchodząc do zagadnienia nieco przewrotnie zapytamy, czy znikło kino po zadomowieniu się telewizji w naszej codzienności? W latach, gdy telewizja dopiero raczkowała, twórcy kinowi byli przekonani o schyłku kina, które „zabije” telewizja właśnie. Bo po cóż ktoś miałby wychodzić z domu, skoro może film oglądnąć na własnej kanapie? Tak się nie stało i kino ma się całkiem dobrze, choć przechodziło trudniejsze okresy w swoim życiu.

Wracając do telewizji, zarzucić można by jej to, że zmusza widza do oglądania określonych treści w określonym przedziale czasu. I to jest właśnie element, który wpływa na twierdzenie o zmierzchu tego medium. Jednak czy tak jest dokładnie? Przede wszystkim współczesna telewizja nie ogranicza już widza do oglądania serialu tu i teraz. Każdy z widzów może serial nagrać i oglądać w dowolnym terminie.

Oczywiście zwolennicy tezy, że telewizja nie przetrwa zderzenia z medium, jakim jest Internet za przykład podadzą dynamicznie rozwijające się platformy YouTube, Netflix, czy Eleven Sports. Z pewnością nic nie stoi na przeszkodzie każdemu widzowi sięgnąć po treści na tych portalach. Jednak większość z nich jeden z segmentów swojej działalności opiera również na współpracy z tradycyjną telewizją. Oznacza to, że treści te są dostępne nie tylko za pomocą Internetu, ale są również obecne w telewizji. Sztandarowy przekładem może tu być Ipla z Polsatu, czy Player.pl z TVN.

Oczywistym jest, że gdy powstało nowe medium i to w dodatku takie, które pozwala na oglądanie treści na przenośnym odbiorniku, jakim jest tablet, czy smartfon, zostanie ono wykorzystywane przez rzesze użytkowników. Medium takie pozwala na to, aby to użytkownik decydował, kiedy będzie oglądał treści, a nie medium wymuszało na użytkowniku oglądanie ulubionych treści w konkretnym terminie. Dlatego też wiele osób skłonna jest do przyznania, że telewizja chyli się ku upadkowi.

 

 

Jednak dostęp do YouTube jest dla wszystkich możliwy. Stąd również i telewizja intensywnie z niego korzysta. Wchodząc na stronę tego medium można spostrzec, jak wiele jest promowanych programów telewizyjnych właśnie! Reklama ta również stacjom telewizyjnym przynosi profity. Jako przykład służyć może stacja HBO Go, której treści są dostępne za pomocą Internetu, ale po wykupieniu dostępu.

Zatem nowe medium, jakim jest Internet nie tyle doprowadzi do zmierzchu telewizji, ile do jej rozwoju i modyfikacji. Wiele stacji już teraz udostępnia swoje programy w Internecie. Telewizja jeszcze musi w pełni zaakceptować i rozszerzyć swoją ofertę dla współczesnego widza, który jest widzem aktywnym i chcącym mieć kontrolę nad czasem oglądania treści.

I tak, jak telewizja nie zabiła kina, tylko spowodowała jego udoskonalenie i podanie oferty w sposób, który stał się ciekawy dla widza, tak i telewizja, gdy przystosuje swoje działania do nowoczesnego widza przetrwa trudny dla niej czas.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *